השילוב של לימוד ותרגול  בדרך הבודהיסטית.

בערב ההשקה ל”נלנדה”: התוכנית הדו שנתית ללימוד ותרגול במסורת הבודהיסטית,  שאלו אותנו מה מייחד את התוכנית הזו ביחס לקורסים אחרים שכל אחד ואחת מאיתנו, מורי/ות התוכנית, מלמדות/ים במקומות אחרים?

זו שאלה חשובה מאוד בעיני ויש לה כמה תשובות. השאלה הזו בעצם נוגעת גם בהתכוונות של הקמת “נלנדה” כדרך להעמקת התרגול לחופש.

אז מה מייחד את התוכנית הזו:

1. התוכנית ש”נלנדה” מציעה, היא תוכנית לימודים הנמשכת שנתיים. זו לא אסופת קורסים שונים תחת מעטפת אחת, אלא תוכנית לימוד להעמקת הדרך והתרגול הבודהיסטי כתהליך מובנה ומעמיק.

כשחשבנו ויצרנו את התוכנית הדו-שנתית, בנינו אותה מיחידות לימוד שההתכוונות שלהן היא תהליך של:
(1) הרחבת ההבנה שלנו את הדרך הבודהיסטית על מסורותיה המגוונות.
(2) העמקת התרגול על בסיס ההבנה הרחבה הזו של הדרך.

ההתכוונות של התוכנית היא ללמד את מה שנקרא בדהרמה “השקפה נכונה” – לרוחב ולעומק.

שאלה חשובה בהקשר הזה היא: מה כדאי לי ללמוד? ומה כדאי לי ללמוד? הרי יש כל כך הרבה דברים שאפשר ללמוד ולהשקיע את הזמן שלנו. הבודהה היה דיי ברור ביחס לשאלה זו: כדאי, רצוי וראוי ללמוד את מה שיעזור לי לשחרר את התודעה והלב.
הלימוד הבודהיסטי הוא לא לימוד למטרת צבירת ידע. זהו לימוד של השקפה, תפיסה ומיומנויות התבוננות וטיפוח, שיכולות לשחרר את התודעה ממה שמגביל את הרווחה הפנימית, את השמחה שאינה תלויה בדבר, שמשחרר את התודעה ממצוקה וסבל מנטלי. הלימוד מכוון לראות מעבר לסיפורים שלנו, את טבעה של החוויה, טבעה של התודעה, טבען של התופעות. לימוד שיכול להפוך לראייה משחררת דרך התרגול.

ביחס להתכוונות הראשונה שלנו להרחבת ההבנה, להבנתנו ומניסיוננו, היכרות עם מגוון כתבים בודהיסטיים, שמציגים את מפת הדרך באופנים שונים ומתארים תרגולים ודגשים שונים, היא משמעותית וחשובה.
אנחנו רואים בהרחבת ההיכרות שלנו עם הכתבים הבודהיסטיים “אופאיה” – אמצעים מיומנים להעמקת הדרך.
בשבילנו, אין אופן תרגול אחד שמתאים לכולן/ם, אלא אופני תרגול וניסוחי דהרמה שונים עם התכוונות משותפת. היכרות רחבה כזו של הדהרמה כפי שהיא נלמדה ותורגלה במסורות הבודהיסטיות, מאפשרת גמישות רבה בטיפוח תודעה יפה ומשוחררת וראייה צלולה וחודרת.
כמו “בנלנדה” המקורית  בהודו , אנו מאמינים כי יש חשיבות גדולה ללמוד זוויות ראייה שונות, מתוך מסורות בודהיסטיות שונות ובטקסטים מתקופות שונות.

2. מתוך הנקודה הראשונה, עולה ייחוד נוסף של התוכנית: לימוד מעמיק שמחובר ישירות לתרגול התבוננות.
הלימוד יבסס את התרגול, והתרגול יעמיק את ההבנה המשחררת. במילים אחרות, הלימוד והתרגול יהיו שזורים זה בזה באופן אורגני
.  
ב”נלנדה” לא נלמד כמו באוניברסיטה, בה מוצע רק לימוד תאורתי על נושא מסוים. מאחר ואנחנו  (מורי/מורות התוכנית) מגיעות/ים מתוך תרגול הדרך הבודהיסטית ומחויבים לה שנים רבות, הבחירה שלנו איך לקרוא טקסטים בודהיסטיים היא בחירה שונה מהאופן שבו לומדים באוניברסיטה. להבנתנו, מרבית הטקסטים הבודהיסטיים הם למעשה הנחיות לתרגול, וכך אנו בוחרים לקרוא אותם, וללמד אותם.

לכן, הלימוד יכוון להעמקת התרגול – הפורמלי והבלתי פורמלי. התנועה תהיה של היזון חוזר ואינטגרציה: לימוד שיכוון את תרגול המדיטציה, ותרגול מדיטטיבי שיאפשר לימוד מתוך החוויה הישירה.

3. בשונה מ”נלנדה” המקורית, שלושתנו – בעז עמיחי, אסף סטי אל בר ואנוכי (שמלמדים בתוכנית) – למדנו גם לימודים אקדמיים כפי שאנחנו מכירים אותם במערב. כלומר למדנו על הבודהיזם בפרספקטיבה היסטורית, על הקונטקסט שבה התהוותה הפילוסופיה הבודהיסטית, יחד עם היכרות עם חלק משפות המקור שבהם נכתבו הכתבים הבודהיסטיים באסיה.  בשבילנו, לימוד ההקשר, ההיסטוריה והשפה, היה משמעותי בדרך האישית של כל אחד ואחת מאיתנו.

לעיתים קשה להבין במדויק לימוד מסוים של הבודהה וממשיכיו במסורות הבודהיסטיות השונות, מבלי להבין את ההקשר שבו ניתן הלימוד, עם מה הוא התכתב, מה הוא חידש, ואת מה הוא ניסה לערער. במילים אחרות,  גם הדהרמה ניתנה בתוך הקשר מסוים, ומופעיה השונים בהיסטוריה, תמיד היו נטועים בקונטקסט, כמו כל תופעה. את הקונטקסט הזה ניתן להכיר, ועל ידי כך, להבין יותר טוב את התרגול ולמה הוא מכוון. היכרות כזו, מאפשרת גם לתרגם בצורה מיטיבה את התרגול והלימוד להקשר שבו אנו חיות וחיים היום, מבלי לזנוח את לב הדהרמה.

4. התכוונות נוספת של תוכנית דו-שנתית היא ללכת דרך יחד עם סנגהה – מתרגלים/ות שיש להם כבר מחויבות לתרגול הדהרמה והתכוונות משותפת לעשיית טוב ושחרור התודעה (סנגהת בודהיסטוותJ). זו מסגרת שתאפשר לנו להקדיש יום בשבוע ללימוד ותרגול בסנגהה שמתפתחת יחד.

כל מפגש יהיה של שמונה שעות (10:30-18:30), שנועדו לאפשר לנו להתפנות ממירוץ היומיום, להשקיט את התודעה, לתרגל ממקום יותר פנוי, נינוח ועירני. זוהי מתנה יקרת ערך עבור כל מתרגל/ת. זו הסיבה שלא בחרנו לקיים מפגש קצר יותר.

ההתכוונות שלנו היא שיהיו לימודי המשך למי שסיימ/ה את התוכנית, שימשיכו להרחיב ולהעמיק את התרגול והדרך שאנו עושות ועושים.

5. ונקודה אחרונה. תוכנית כזו תאפשר לנו לתת ליווי אישי למשתתפות/ים כדי לדייק ולהעמיק את התרגול של כל אחת ואחד. ליווי כזה מתאפשר רק מתוך היכרות יותר אישית, ארוכת טווח ועמוקה.

/

אז מי שיש לו/לה עניין להעמקת התרגול באופן הזה, מוזמנות להיכנס לאתר התוכנית:

https://www.nalanda.org.il/program

.