אודותיי

שמי קרן ארבל, ואני לומדת, מתרגלת וחיה את הדרך הבודהיסטית כבר יותר מעשרים שנה.
מאז פגשתי לראשונה את דבריו של הבודהה, ידעתי שמצאתי דרך שתלווה את חיי  - דרך שלימדה אותי, ועדיין מלמדת, איך למצוא סיפוק, שמחה וחופש בתוך החיים, איך לטפח לב פתוח יותר ויותר, ואיך לחיות מתוך חופש פנימי.

בתרגולי האישי, חשוב לי מאוד השילוב בין תרגול מדיטטיבי אינטנסיבי בשתיקה, לימוד החוכמה הבודהיסטית ותרגול בחיי היום-יום. מאז 2010 אני מקדישה חודשיים בשנה לתרגול בשתיקה והתבודדות. השילוב הזה בין יציאה לתרגול מדיטטיבי ארוך ואינטנסיבי ואז חזרה אל החיים היומיומיים, ושוב יציאה, ושוב חזרה, מאפשר לתובנות שמעמיקות מתוך התרגול האינטנסיבי לנבוט, לצמוח ולהיות נוכחות ומשחררות בחיי היומיום.

מה שמנחה את אופן ההוראה שלי הוא השיח המתמשך עם החוכמה הבודהיסטית והתרגול שהיא מציעה -הן כאימון תודעה והן כאימון אתי במרחב הבינאישי. אני שמה דגש על גישה מלאת סקרנות, חקירה, גמישות ושמחה בתרגול, על חשיבות התרגול המדיטטיבי ועל הרלוונטיות של תרגול זה לחיי היומיום.

כיום אני בעיקר מלמדת דהרמה, מיינדפולנס ומדיטציית ויפסנא בעמותת תובנה, ב"נלנדה": בית הספר ללימוד ותרגול הדרך הבודהיסטית ובמסגרות נוספות. כשיש לי זמן, מתרגמת את כתבי הבודהה משפת הפּאלי לעברית וכותבת בבלוג על הדרך והתרגול שלימד הבודהה.

*

שני ספרים שלי שיצאו לאור הם:
דברי הבודהה: ספר תרגומים של דרשות הבודהה מפאלי לעברית שיצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב. הספר כולל 75 דרשות, הקדמה, הערות הבהרה ואחרית דבר על ההגות והתרגול הבודהיסטי לאור דרשות הבודהה המוקדמות שכתבתי יחד עם אסף (סטי) אל-בר.

הספר השני מבוסס על עבודת הדוקטורט ועוסק בקשר בין מדיטציית תובנה (ויפסנא) וארבע הג'האנות:
Early Buddhist Meditation: The Four Jhanas as the Actualization of Insight. הספר יצא לאור 
בהוצאת Routledge.

למעוניינים ללמוד איתי את החוכמה הבודהיסטית כדרך חיים ואת אומנות המדיטציה 
לחצו כאן.

.

וקצת יותר בהרחבה עלי..

את הבודהיזם פגשתי כהגות פילוסופית ודרך חיים בשנת 1997 במהלך לימודי לתואר ראשון בחוג ללימודי מזרח אסיה של אוניברסיטת תל אביב (במקביל למדתי בחוג לפילוסופיה יהודית). את מדיטציית הויפסנא התחלתי לתרגל בחופשת הקיץ הראשונה מלימודי באוניברסיטה. את שאר חופשות הקיץ של התואר הראשון העברתי בדהרמסלה שבהודו, שם ישבתי ושירתתי בקורסי מדיטציית ויפסנא על פי שיטתו של ס.נ. גואנקה ובלימודי פילוסופיה בודהיסטית בספרייה הטיבטית. משנת 2000 למדתי ותרגלתי עם מורים רבים נוספים במסורת התהרוואדה והמהאיאנה בארץ ובעולם, במסגרת ריטריטים ותקופות התבודדות ארוכות בשתיקה. 

במהלך השנים גם כתבתי דוקטורט על תרגול המדיטציה על פי הכתבים הבודהיסטיים המוקדמים, מחקר שאיפשר לי לשלב בין לימוד מעמיק של החוכמה הבודהיסטית ואומנות תרגול המדיטציה.

.
מה יש באתר?

בלוג עם רשימות על תרגול הדרך הבדהיסטית, דרשות הבודהה להקשבה, הרהור ותרגול, שיחות שנתתי בריטריטים ובפודקאסטים שונים, תרגומים של דרשות הבודהה שתרגמתי משפת הפאלי לעברית, כתבות שלי על הדרך הבודהיסטית שפורסמו בעבר באתר NRG מעריב, ופרטים על ריטריטים, קורסים ומפגשים שאני מלמדת.


אני מקווה שתמצאו את החומרים באתר מעניינים ומועילים. 
קריאה מהנה.