ארבע הגְ'הַאנוֹת כפרי של ביסוס תשומת הלב ("תרגול וִיפַּסַנַא") ומימוש החוכמה המשחררת

"אין גְ'הַאנָה עבור מי שלא [טיפח] את החוכמה המשחררת (פַּנְיַא),
אין חוכמה משחררת עבור מי שלא [חווה את] הגְ'הַאנָה;
מי שיש לו גְ'הַאנָה וחוכמה משחררת
הוא אכן מצוי בנוכחותה של הניבּאנה."

[Dhammapada v.372]

.

מאחר והספר שלי Early Buddhist Meditation: the Four Jhanas as the Actualization of Insight עוסק בארבע הג'האנות, אני נשאלת עליהן שוב ושוב על ידי מתרגלות ומתרגלים: מהם בעצם ארבעת מצבי המדיטציה הללו? איך הם קשורים לביסוס תשומת הלב ולתרגול הויפסנא? מה שונה בפרשנות שלי מהפרשנות המקובלת במסורת התהרוואדית (ובכלל)?


לפיכך, החלטתי לכתוב מאמר בעברית שמתאר את הטענות המרכזיות של הספר. בספר אני מציגה פרשנות חדשה של ארבע הגה'אנות בדרך הבודהיסטית להתעוררות, וטוענת שארבעה מצבי מדיטציה אלו הן הפרי של תרגול הויפסנא ואינן תרגול נפרד של ריכוז.

המאמר המצורף נחלק לשניים: החלק הראשון עוסק בבעייתיות של הפרשנות התהרוואדית לארבע הג'האנות, לאור הקריאה בסוּטוֹת. בחלק השני אני מציעה תאור של נקודות המפתח ביחס לאיכות המשחררת של כל אחת מארבע הג'האנות, והקשר שלהן למה שמכונה "תרגול ויפסנא" והשגת השחרור. זה אינו ניתוח מקיף של הג'האנות כפי שהוא מופיע בספר ,אבל כזה שיכול לתת תמונה משמעותית.

תקוותי היא שמפה תרגולית זו תאפשר למתרגלי/ות ויפסנא, לזהות "בזמן אמת", את חוויית הג'האנות, ואת האופן בו מצבי מדיטציה אלו, מבטאים ממד חשוב בהתפתחות החוכמה המשחררת, ואינם רק חוויות מדיטציה מיוחדות.

כדי לקבל תמונה מלאה של התהליך המדיטטיבי המשתקף בתאור הג'האנות כפי שאני מציעה בספר, יהיה עליכן/ם לקרוא את הספר כולו… הספר מאפשר, לטעמי, לרדת לעומק התהליך המדיטטיבי והטרנספורמציה שמתרחשת במהלכו. הספר מבוסס על עבודת הדוקטורט שלי, אך נאמר לי על ידי כמה וכמה קוראות/ים שאינם מהעולם האקדמי, אך הם/ן מתרגלות/ים ותיקות/ים, שהקריאה זורמת והספר הועיל להם להעמקת התרגול. אפשר לקרוא ביקורות ממתרגלים על הספר באמזון.

את המאמר הזה כתבתי במקור באנגלית. תודה גדולה לקרן שפי שתרגמה גרסה ראשונית מצויינת של המאמר לעברית. בלעדיה לא הייתי יכולה להביא בפניכן/ם  טקסט זה. תודה גדולה לעדה אבשלום על הערות מאירות והגהה.

אני מאוד ממליצה לקרוא את המאמר כשיש לכן/ם זמן לקרוא אותו ברצף ולא בחלקים. הקריאה הרציפה מאפשרת להבין יותר את הדברים.

.

לקריאת המאמר בעברית כאן