אודותיי

שמי קרן ארבל, ואני לומדת, מתרגלת וחיה את הדרך הבודהיסטית זה עשרים שנה.
מאז פגשתי לראשונה את דבריו של הבודהה, ידעתי שמצאתי דרך שתלווה את חיי  - דרך שלימדה אותי, ועדיין מלמדת, איך אפשר לטפח לב פתוח במפגש עם החיים, ואיך למצוא סיפוק, שמחה וחופש בתוך אתגרי החיים, בעליות ובמורדות.
במהלך השנים גם כתבתי דוקטורט על תרגול המדיטציה על פי הכתבים הבודהיסטיים המוקדמים, מחקר שאיפשר לי לשלב בין לימוד מעמיק של החוכמה הבודהיסטית ואומנות תרגול המדיטציה.

כיום אני מלמדת דהרמה, מיינדפולנס ומדיטציית ויפסנא בעמותת תובנהפסיכו-דהרמה ומסגרות נוספות, מלמדת פילוסופיה ופסיכולוגיה בודהיסטית באוניברסיטת תל אביב ומתרגמת את כתבי הבודהה משפת הפּאלי לעברית.

*

שני ספרים שלי שיצאו לאור הם:
דברי הבודהה: ספר תרגומים של דרשות הבודהה מפאלי לעברית שיצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב. הספר כולל 75 דרשות, הקדמה, הערות הבהרה ואחרית דבר על ההגות והתרגול הבודהיסטי לאור דרשות הבודהה המוקדמות שכתבתי יחד עם אסף (סטי) אל-בר.

הספר השני מבוסס על עבודת הדוקטורט ועוסק בקשר בין מדיטציית תובנה (ויפסנא) וארבע הג'האנות:
Early Buddhist Meditation: The Four Jhanas as the Actualization of Insight. הספר יצא לאור 
בהוצאת Routledge.

למעוניינים ללמוד איתי את החוכמה הבודהיסטית כדרך חיים ואת אומנות המדיטציה 
לחצו כאן.

.

וקצת יותר בהרחבה עלי..

את הבודהיזם פגשתי כהגות פילוסופית ודרך חיים בשנת 1997 במהלך לימודי לתואר ראשון בחוג ללימודי מזרח אסיה של אוניברסיטת תל אביב (במקביל למדתי בחוג לפילוסופיה יהודית). את מדיטציית הויפסנא התחלתי לתרגל בחופשת הקיץ הראשונה מלימודי באוניברסיטה. את שאר חופשות הקיץ של התואר הראשון העברתי בדהרמסלה שבהודו, שם ישבתי ושירתתי בקורסי מדיטציית ויפסנא על פי שיטתו של ס.נ. גואנקה ובלימודי פילוסופיה בודהיסטית בספרייה הטיבטית. משנת 2000 למדתי ותרגלתי עם מורים רבים נוספים במסורת התהרוואדה והמהאיאנה בארץ ובעולם, במסגרת ריטריטים ותקופות התבודדות ארוכות בשתיקה. 

בין לבין, עשיתי תואר שני במרכז ללימודי בודהיזם של אוניברסיטת בריסטול שבאנגליה, ודוקטורט באוניברסיטת תל אביב. במהלך לימודי הדוקטורט ביליתי לסירוגין בישראל ובמקומות שונים בעולם לטובת לימוד פאלי ובודהיזם עם מורים שונים. שהיתי כמה חודשים באוניברסיטת ייל שבארה"ב במסגרת מלגת פולברייט, בפונה שבהודו ובאוניברסיטת פרדינייה שבסרי לנקה. גם סיימתי קורס מדריכי טיולים של "המרכז ללימודים גיאוגרפיים" והדרכתי טיולים למזרח.

בתרגולי האישי, חשוב לי השילוב בין תרגול מדיטטיבי אינטנסיבי בשתיקה, לימוד החוכמה הבודהיסטית ותרגול ביום-יום. מאז 2010 אני מקדישה חודשיים בשנה לתרגול בהתבודדות. פרקי התבודדות והתרגול בשתיקה מאפשרים את העמקת החוכמה והחופש על ידי התבוננות ישירה בחוויה מרגע לרגע, בעוד הלימוד משמש קרקע להעמקת ההתבוננות המדיטטיבית. השילוב בין תרגול ולימוד, מאפשר לחוכמה שלימד הבודהה להיות נוכחת ומשחררת בחיי היומיום ומעמיק את הבהירות הפנימית, החופש, השמחה והסיפוק.

מה שמנחה את אופן ההוראה שלי הוא השיח המתמשך עם החוכמה הבודהיסטית מתוך העמקת ההתבוננות המדיטטיבית והתרגול במרחב הבינאישי. אני שמה דגש על גישה מלאת סקרנות, חקירה, גמישות ושמחה בתרגול, ועל הרלוונטיות של תרגול זה לחיי היומיום.

.
מה יש באתר?

באתר זה תוכלו למצוא כתבות שלי שפורסמו באתר NRG מעריב על הגות ופרקטיקה בודהיסטית, בלוג עם רשימות על הדהמה ומחשבות מתהוות על תחומי המחקר והענין שלי, תרגומים של דרשות הבודהה שתרגמתי משפת הפאלי לעברית (כדאי להתעדכן מפעם לפעם כי אני מעלה תרגומים חדשים) ופרטים על הרצאות, קורסים ומפגשים שאני מעבירה מחוץ לאקדמיה.


אני מקווה שתמצאו את החומרים באתר מעניינים ומועילים. 
קריאה מהנה.