אודותיי

שמי קרן ארבל, ואני לומדת, מתרגלת וחיה את הדרך הבודהיסטית זה עשרים שנה.
מאז פגשתי לראשונה את דבריו של הבודהה, ידעתי שמצאתי דרך שתלווה את חיי – דרך שלימדה אותי, ועדיין מלמדת, איך לחיות עם לב פתוח, ואיך למצוא סיפוק, שמחה וחופש בתוך אתגרי החיים, בעליות ובמורדות.
במהלך השנים גם כתבתי דוקטורט על תרגול המדיטציה על פי הכתבים הבודהיסטיים המוקדמים, מחקר שאיפשר לי לשלב בין לימוד מעמיק של החוכמה הבודהיסטית ואומנות תרגול המדיטציה.

כיום אני מנחה מפגשי לימוד ותרגול של מדיטציה בודהיסטית (ויפסנא/מיינדפולנס) בעמותת תובנהפסיכו-דהרמה, מלמדת פילוסופיה ופסיכולוגיה בודהיסטית באוניברסיטת תל אביב ומתרגמת את כתבי הבודהה משפת הפּאלי לעברית.

*

שני ספרים שלי שיצאו לאור ממש לאחרונה הם:
דברי הבודהה: ספר תרגומים של דרשות הבודהה מפאלי לעברית שיצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב. הספר כולל 75 דרשות, הקדמה, הערות הבהרה ואחרית דבר על ההגות והתרגול הבודהיסטי לאור דרשות הבודהה המוקדמות שכתבתי יחד עם אסף (סטי) אל-בר.

הספר השני מבוסס על עבודת הדוקטורט ועוסק בקשר בין מדיטציית תובנה (ויפסנא) וארבע הג'האנות:
Early Buddhist Meditation: The Four Jhanas as the Actualization of Insight. הספר יצא לאור 
בהוצאת Routledge.

למעוניינים ללמוד איתי את החוכמה הבודהיסטית כדרך חיים ואת אומנות המדיטציה 
לחצו כאן.

.

וקצת יותר בהרחבה עלי..

את הבודהיזם פגשתי כהגות פילוסופית ודרך חיים בשנת 1997 במהלך לימודי לתואר ראשון בחוג ללימודי מזרח אסיה של אוניברסיטת תל אביב (במקביל למדתי בחוג לפילוסופיה יהודית). את מדיטציית הויפסנא התחלתי לתרגל בחופשת הקיץ הראשונה מלימודי באוניברסיטה. את שאר חופשות הקיץ של התואר הראשון העברתי בדהרמסלה שבהודו, שם ישבתי ושירתתי בקורסי מדיטציית ויפסנא על פי שיטתו של ס.נ. גואנקה ובלימודי פילוסופיה בודהיסטית בספרייה הטיבטית. משנת 2000 למדתי ותרגלתי עם מורים רבים נוספים במסורת התהרוואדה והמהאיאנה בארץ ובעולם, במסגרת ריטריטים ותקופות התבודדות ארוכות בשתיקה. 

בין לבין, עשיתי תואר שני במרכז ללימודי בודהיזם של אוניברסיטת בריסטול שבאנגליה, ודוקטורט באוניברסיטת תל אביב. במהלך לימודי הדוקטורט ביליתי לסירוגין בישראל ובמקומות שונים בעולם לטובת לימוד פאלי ובודהיזם עם מורים שונים. שהיתי כמה חודשים באוניברסיטת ייל שבארה"ב במסגרת מלגת פולברייט, בפונה שבהודו ובאוניברסיטת פרדינייה שבסרי לנקה. גם סיימתי קורס מדריכי טיולים של "המרכז ללימודים גיאוגרפיים" והדרכתי טיולים למזרח.

בתרגולי האישי, תרגול מדיטטיבי אינטנסיבי בשתיקה והתבודדות, מהווה בסיס ללימוד החכמה הבודהיסטית, ויישום חכמה זו בחיי היומיום. אני רואה את התרגול המדיטטיבי בשתיקה, ואת לימוד הטקסטים הבודהיסטיים, כמרכיבים משלימים ותומכים. השילוב בין שניהם מאפשר לנו להבין לעומק ואת מקור האי נחת והסבל בחיינו, ומעמיק את הבהירות הפנימית, החופש, השמחה והסיפוק.

.
מה יש באתר?

באתר זה תוכלו למצוא כתבות שלי שפורסמו באתר NRG מעריב על הגות ופרקטיקה בודהיסטית, בלוג עם רשימות על הדהמה ומחשבות מתהוות על תחומי המחקר והענין שלי, תרגומים של דרשות הבודהה שתרגמתי משפת הפאלי לעברית (כדאי להתעדכן מפעם לפעם כי אני מעלה תרגומים חדשים) ופרטים על הרצאות, קורסים ומפגשים שאני מעבירה מחוץ לאקדמיה.


אני מקווה שתמצאו את החומרים באתר מעניינים ומועילים. 
קריאה מהנה.