אודותיי

שמי קרן ארבל, ואני לומדת, מתרגלת וחיה את הדרך הבודהיסטית כבר כמעט שלושה עשורים.
מאז פגשתי לראשונה את דבריו של הבודהה, ידעתי שמצאתי דרך שתלווה את חיי  - דרך שלימדה אותי, ועדיין מלמדת, איך למצוא סיפוק, שמחה וחופש בתוך החיים, איך לטפח לב פתוח ואיך לחיות חיים מתוך כוונה מיטיבה, מתוך רגישות, עם בהירות וחופש פנימי.

.

קצת יותר בהרחבה עלי ועל הגישה שמנחה את ההוראה שלי:

בכל רגע, בכל דבר שאנחנו עושות ועושים, נוכחת האפשרות לעשות טוב, להתעורר מתוך ההרגלים והדפוסים המגבילים ולהשתחרר ממה שחוסם את הבהירות הטבעית, את הלב האוהב ואת החופש. מה שמניע את הדרך הזו הוא מה שמכונה במסורת הבודהיסטית "הבודהיצ'יטה" – המוטיבציה להתעורר וללהשתחרר למען כל צורות החיים באשר הן. זו הכוונה, התשוקה והשמחה של הדרך. היא לא רק בעבורי.

התרגול להתעוררות משתמש בכל מה שהחיים מזמנים לנו.
"תרגול" אינו רק מדיטציה בישיבה, אלא דרך חיים, אופן התנהלות, הבחירות שאנחנו עושות.ים, הפעולות, האופן שבו אנחנו מתגלמות.ים בעולם במחשבה, בדיבור ובפעולה. במילים אחרות, "מדיטציה" או "תרגול" היא כוונה וצורת היות בעולם ולא רק טכניקה או מצב תודעה מסוים.

שתי הנחיות תרגול מטקסט שנקרא "לו-ג'ונג" (אימון התודעה) מנחות אותי בחיי ומצביעות על כך שאין רגע שהוא אינו "מדיטציה" במובן הרחב והכולל ביותר:

"אל כל דבר בלתי צפוי שתפגשו, הצטרפו תוך מדיטציה".

"אם תוכלו לתרגל אפילו כאשר אתם מוטרדות.ים, אתן.ם מאומנות.ים כהלכה."

התרגול הוא תרגול בחיים עם כל מה שהם מזמנים לנו. עם זאת, לאורך שנות התרגול, אני רואה שוב ושוב מתוך החוויה האישית שלי, ומתוך מפגש עם מתרגלות.ים רבות.ים, איך זמני תרגול אינטנסיביים בשתיקה, הם קרקע מזינה ומשמעותית לחיים ערים ומיטיבים בעולם. כדי שהתודעה תתעורר והלב ימשיך להיפתח, זמני התבודדות ושקט, בהם אנחנו מניחות.ים לעיסוקים הרגילים, מאפשרים לנו לגעת לעומק במרחבי חוכמה, אהבה וחופש שיש בתוכנו, ושלא תמיד זמינים לנו בחיים העמוסים. המגע העמוק עם האיכויות הללו בתוכנו, מאפשר לנו לחזור אל עולם העשייה, הדיבור והיחסים באופן אחר – מיטיב יותר, פתוח, סקרן, אוהב וחופשי יותר ויותר מהדפוסים המגבילים.

לכן לקחתי על עצמי לפני הרבה שנים את המחויבות להקדיש חודשיים בשנה לתרגול בשתיקה והתבודדות. השילוב הזה בין יציאה לתרגול מדיטטיבי ארוך ואינטנסיבי ואז חזרה אל החיים היומיומיים, אל מערכות היחסים אל העשייה, ושוב יציאה, ושוב חזרה, מאפשר לתובנות שמעמיקות מתוך ההתבודדות השקטה לנבוט, לצמוח ולהיות נוכחות ומשחררות בחיי היומיום. לכן אני רואה את ההוראה בריטריטים כמתנה יקרת ערך. ההתבוננות אל מרחבי התודעה והלב בתוך מרחב שקט ותומך, מאפשרת לגלות את האפשרויות הנפלאות הגלומות בתודעה ובלב של כולנו. ומתוך הגילוי הזה של החופש, מתאפשר לנו לחיות בעולם מתוך כוונה מיטיבה, מחויבות לטוב וחופש פנימי.

מה שמנחה את אופן ההוראה שלי הוא השילוב בין לימוד החוכמה הבודהיסטית העשירה והמחויבות לתרגול שמסורת זו מציעה, הן התרגול ה"פורמלי" והן התרגול ה"לא פורמלי", הן בחיי היומיום – וכל מה שהם מביאים איתם – והן בריטריטים. חשוב לי לסייע למי שבחר.ה ללכת בדרך הזו, למצוא את האופנים השונים להעמיק את החוכמה והחופש וללמד את הלב להיפתח עוד ועוד. הגישה שלי מבוססת במחוייבות העמוקה לחיים שמגלמים אתיקה של אי פגיעה ומכוונת לטפח סקרנות עמוקה, חקירה של מהי החוויה, מהי התודעה, יחד עם טיפוח של גמישות התפיסה, של לב פתוח ושמחה שאינה תלויה בדבר. אני אוהבת למצוא דרכים לעורר את התשוקה לראות בבהירות ללא פחד מה מעכב את החופש ומה מאפשר אותו כאן ועכשיו, ולהצביע על האופנים השונים בהם אנחנו יכולות.ים לחיות מתוך צלילות, חוכמה, טוב לב, הכרת תודה ושמחה.

ציטוט שאהוב עלי בימים אלו הוא של רודני סמית':

"Awakening is not something we gain or maintain, but simply is when the mind releases its authority and fall into the heart."

כיום אני בעיקר מלמדת בעמותת תובנה וב"נלנדה". כשיש לי זמן, מתרגמת את כתבי הבודהה משפת הפּאלי לעברית, כותבת בבלוג על הדרך והתרגול שלימד הבודהה ועכשיו גם חלק מהפודקאסט "הולכות בדרך".

*

שני ספרים שלי שיצאו לאור הם:
דברי הבודהה: ספר תרגומים של דרשות הבודהה מפאלי לעברית שיצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב. הספר כולל 75 דרשות, הקדמה, הערות הבהרה ואחרית דבר על ההגות והתרגול הבודהיסטי לאור דרשות הבודהה המוקדמות שכתבתי יחד עם אסף (סטי) אל-בר.

הספר השני מבוסס על עבודת הדוקטורט ועוסק בקשר בין מדיטציית תובנה (ויפסנא) וארבע הג'האנות:
Early Buddhist Meditation: The Four Jhanas as the Actualization of Insight. הספר יצא לאור 
בהוצאת Routledge. ב 2024 יצא לאור התרגום לעברית של הספר בהוצאת בודהיספרא.

למעוניינים ללמוד איתי אפשר למצוא את כל הפרטים כאן.

.

אני מקווה שתמצאו את החומרים באתר מועילים. 
קריאה מהנה.