מהכרית לאקדמיה ובחזרה

מאוד מרגש להיות חלק מיוזמה חדשה שמחברת אותי עם 3 חברים לדרך ובכלל. יוזמה שלאט לאט מתהווה לכלל עשייה בעולם. הרעיון להקים מכון ישראלי ללימודי בודהיזם – מסגרת שתשלב בין לימוד אקדמי של הבודהיזם וחקירה קונטמפלטיבית ומדיטטיבית – מתגלגל כבר כמה שנים בין בעז עמיחי לביני, אבל החיים העמוסים לא איפשרו לזה לקרות עד עכשיו. בסיומו של הדוקטורט ובשיתוף פעולה עם שני חברים נוספים – אסף (סטי) אל-בר וגליה תנאי – אנחנו "משיקים" ריטריט-מחקר ראשון מסוגו בארץ.

באנר של נלנדה

מהו ריטריט-מחקר?

ריטריט-מחקר זוהי מסגרת בה משלבים יחד שעות של התבוננות ומדיטציה מונחית, עם פרקי זמן מוגדרים להרצאות, דיונים, לימוד והפרייה הדדית. המוטיבציה שעומדת בבסיס ריטריט-המחקר היא לגשר בין עולם המחקר האקדמי, לבין עולם החקר הפנימי המתרחש על כרית המדיטציה.


קצת רקע

בשונה משדות חקר אחרים השדה הבודהיסטי מאפשר לחוקרת להיתנסות, אם היא מעוניינת בכך, בתרגולים המפנים את המבט אל התודעה, תהליכיה והקשר בין תהליכים אלו לגוף ולחושים, ובכך להכיר באופן ישיר את מצבי התודעה והתובנות שהמסורת הבודהיסטית מתארת ברבים מכתביה. לתפיסתנו, מי שלומד וחוקר את הכתבים הבודהיסטיים יוּכל לעשות זאת בצורה מעמיקה ומשמעותית הרבה יותר אם יכיר הכרות מסוימת את הפרקטיקות המדיטטיביות ומצבי התודעה הנובעים מהם, ויוּכל להתייחס אליהם באופן ישיר. יתר על כן, אנו מאמינים כי חוקר הבוחן יישומים עכשוויים של המדיטציה הבודהיסטית (היינו, חוקרי מדיטציית מיינדפולנס במסגרת המחקר הפסיכולוגי או במסגרת מדעי המוח) ראוי ונכון שיכיר את המסורת הבודהיסטית ממנה צמחו תרגולים אלו ויתוודע בצורה רצינית לכתבים הבודהיסטיים ולהקשרים הפילוסופיים של מסורת זו.

בתור מי שרואה בדרך הבודהיסטית גם שדה מחקר אקדמי וגם דרך תרגול ואימון רוחני, אני רואה (יחד עם שותפיי ליוזמה) חשיבות גדולה להציע לתלמידים וחוקרים אחרים, מסגרת בה הם יוכלו לשלב בין לימוד אקדמי ותרגול קונטמפלטיבי. מסגרת בה הם יוכלו לחקור את הזיקה בין שני סוגי חקירה אלו.

אנחנו מקווים שהיוזמה הזו, הקמת "נַלַנְדָה – המכון הישראלי ללימודי בודהיזם, ולשילוב דרכי המחקר האקדמי עם חקירה קונטמפלטיבית", תאפשר לתלמידי מחקר וחוקרים של הבודהיזם ויישומיו, לבדוק באופן מעמיק, ובגוף ראשון, את ההשפעה של התרגול המדיטטיבי והקונטמפלטיבי על תודעתם ומחקרם.

.

מטרת הפעילות הראשונה שאנו מציעים – "ריטריט-מחקר קונטמפלטיבי ברוח הבודהיזם"- היא ליצור מרחב שיאפשר לימוד ודיאלוג שמגלם אוריינטציה קונטמפלטיבית באמצעות שילוב של תרגול מדיטציה שקט, הרהור קונטמפלטיבי ולימוד משותף. כמו כן הריטריט יאפשר להכיר חוקרים אחרים המצויים בדרך זו, לשתף בהתלבטויות ולשאוב השראה.

הריטריט יתקיים ב- 10-11 לפברואר 2014 במנזר האחיות מציון בעין כרם.

.

למי מיועד הריטריט?

ריטריט המחקר מיועד לסטודנטים וחוקרים אשר רואים עצמם כמתרגלים בדרך האימון הבודהיסטית. סף הקבלה לריטריט מורכב לכן משני חלקים:

מבחינת התרגול, הריטריט מיועד למי שפגש והתנסה בתרגול המדיטציה, ומביע רצון להמשיך ולהעמיק את הכרותו ומחויבותו לדרך אימון זו.

מבחינת המסגרת האקדמית, הריטריט פונה אל תלמידי תואר שני ומעלה, אשר תחום מחקרם קשור באופן ישיר לדרך הבודהיסטית, או שהם חוקרים יישומים בכל תחום שהוא, הנגזרים מדרך התרגול או תפיסת העולם הבודהיסטית. (תלמידי תואר ראשון העומדים לקראת השלמת התואר, ומתכננים המשך לימודים בתחומים המצויינים מעלה יוכלו להגיש בקשה להשתתפות בריטריט, אשר תישקל על בסיס הנתונים האישיים והמקום הפנוי).

וקצת על מורי הריטריט:

.

.

 1. אסף’s avatar

  הי,

  את מכירה אולי תרגום טוב לאנגלית של שבעת הספרים של ה- Abhidharma ?

 2. עמוס ארבל’s avatar

  קרן שלום,

  אנא הסבירי נא מה פירוש ״אוריינטציה קונטמפלטיבית״. אשמח להבין.
  בהערכה רבה,
  עמוס.

Reply

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>